úterý 25. února 2014

Krásné shrnutí historie Fryšavy pod Žákovou horou až po současnost.

Fryšava pod Žákovou horou  

Popis:
Základní údaje: 339 obyvatel, 710 m n.m., 12 km severozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je prodejna smíšeného zboží a pošta.
Fryšava leží na žluté turistické značce v CHKO Žďárské vrchy. Informační kiosek je umístěn na kulturním domě.

Historie
Obec vznikla v polovině 16. století na území pernštejnského panství mezi dvěma předtím zaniklými osadami Vlčkovicemi a Medlovem. Založení obce souvisí se vznikem sklárny, o které je první zpráva z roku 1560.

Zajímavosti z historie
Fryšavská sklárna stála v místě dnešní restaurace po levé straně silnice směrem do Kadova. Sklárna měla zřejmě dvě sklářské hutě a od poloviny 17. století vyráběla benátské sklo. Provoz sklárny byl ukončen okolo roku 1729 a ke konci své činnosti vyráběla upomínkové džbánky s barevnými emailovými motivy. Tyto džbánky jsou vystaveny v Horáckém muzeu v Nové Městě na Moravě. Od 17. do 19. století se v okolí obce těžila železná ruda pro kadovské železárny.

V letech 1944-1945 byla obec opěrným bodem odbojových skupin. Sídlo brigády Mistra Jana Husa na Fryšavském kopci nám připomíná památník s replikou partyzánského obydlí. Na hřbitově je pomník padlým za II. světové od Vincence Makovského.

Znak a pečeť obce
V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť. V novodobém znaku se objevuje zelené lemování, modrý zvlněný pruh symbolizující říčku Fryšávku a dvě zkřížená hornická kladívka připomínající těžbu železné rudy.

Významné osobnosti
Fryšavský lesník Rudolf Gabessam (1852-1912) získal v roce 1891 lyže z Norska a začal je jako jeden z prvních na Novoměstsku používat. Na Fryšavě žil malíř Václav Jícha (1874-1950) a pobýval zde básník Otokar Březina (1868-1929). V obci se narodil řezbář František Košík, hudební skladatel Pavel Čotek a hudebníci František Žák (1869-1923) a Josef Pavlovský (1902-1989). Na bývalém Šínově hostinci čp. 42, dnes restaurace Fryšava, je umístěna pamětní deska připomínající, že zde vyrůstal hudební pedagog a skladatel Otakar Šín (1881-1943). Na Fryšavě několik let působil katolický kněz, publicista a zakladatel nakladatelství Fatym Ladislav Simajchl (nar.1922)

Na břehu Medlovského rybníka postavil v roce 1934 bývalý lyžařský reprezentant Leoš Stehlík sportovní a rekreační středisko. V 80. letech 20. století bylo středisko přestavěno.

Stavební památky
V obci se dochovala řada roubených i zděných stavení, která jsou dokladem lidového stavitelství v kraji.

Dům malíře Václava Jíchy čp. 128 je vyzdoben sgrafity novoměstského malíře Karla Němce. Na fasádě domu je umístěna pamětní deska Václava Jíchy.

Karel Němec vyzdobil sgrafity i fryšavský kostel sv. Matouše, sgrafita však byla při pozdějších opravách zabílena. Okolo kostela stojí litinové kříže z kadovských železáren.

Památné stromy
Cestu z Fryšavy na Žákovu horu lemuje alej jednačtyřiceti chráněných stříbrných javorů.

Zajímavosti okolí
Fryšava leží na okraji nejrozsáhlejšího lesního komplexu Žďárských vrchů. V blízkosti obce se nachází nejvyšší hora Žďárských vrchů Devět skal (836 m) a národní přírodní rezervace Žákova hora (810 m) se zachovalým původním jedlobukovým pralesem s příměsí smrku a javoru klenu. Z Žákovy hory vede naučná stezka ke skalnímu útvaru Tisůvka. Název Žákovy hory zřejmě souvisí s tím, že na přelomu 13. a 14. století sem posílal žďárský klášter své žáky k meditačním pobytům. Na jihovýchodním úbočí kopce je Stříbrná studánka, jeden z pramenů řeky Svratky. U Stříbrné studánky je kamenný blok připomínající, že na tomto místě v roce 1970 prohlásil tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda Žďárské vrchy za chráněnou krajinou oblast.

Každoroční akce
Letní autorské výstavy obrazů v kulturním domě.

Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, horolezectví, koupání v Medlovském rybníku, tenis, minigolf u Hotelu Medlov

Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 8 km)

Zdroj: http://www.nmnm.eu/

Žádné komentáře:

Okomentovat